logo finmax

Stavebné sporenie v roku 2016 – ÁNO alebo NIE?

Stavebné sporenie bolo od začiatku vytvorené ako produkt na podporu bývania, vďaka ktorému získate nárok na stavebný úver s garantovanou úrokovou sadzbou, ktorá sa nemení počas doby splácania.

Dnešné stavebné sporenie má však oproti stavebnému sporeniu z minulosti nevýhody.

Ak chcete získať plnú štátnu prémiu aj v roku 2016, na účet vášho stavebného sporenia je potrebné vložiť minimálne 1 327,80 €. To znamená, že mesačne by ste mali na váš sporiaci účet vkladať približne 111 €. Oproti minulému roku je to nárast celkovej sumy o 120,87 €.

Táto zmena vychádza zo skutočnosti, že výška štátnej prémie klesla z 5,5 % na rovných 5 %.
Maximálna výška štátnej prémie sa nemenila a na rok 2016 je zákonom stanovená na hodnotu 66,39 €. Na štátnu prémiu je v príslušnom období vyčlenených 33 miliónov eur.

Okrem štátnej prémie je ešte jeden dôvod, prečo veľa ľudí využívalo stavebné sporenie ako obľúbený sporiaci produkt. Tým dôvodom bol pomerne zaujímavý garantovaný úrok vo výške 3 % p.a., ktorým sa úročili vaše vklady a tiež pripísaná štátna prémia.

To už je ale minulosť a pokiaľ si zle vyberiete parametre na svojom stavebnom sporení, môžete mať úrokovú sadzbu aj pod 1 % p.a..

Momentálne poznáme podmienky pre stavebné sporenie iba pre aktuálny rok 2016, ale nie v rokoch, ktoré nás čakajú, kedy môže dôjsť k ďalším zmenám, ktoré nebudú v prospech sporiteľa.